Jak se běhání stalo mojí vášní aneb Z 0 na 23 km za 3,5 měsíce – 1.část

Běhat?

Nesnáším běhání… To snad nemyslí vážně, že mám uběhnout kilák a půl?! To neudejchám
a navíc to je prý špatný i na kolena, říkal jsem při hodinách tělocviku ve škole. Přitom jsem nebyl ani NERD, ani tlustý, dokonce jsem měl sport moc rád.

Ve škole jsem se mnohokrát zúčastňoval sportovních soutěží. Hrál jsem za školu fotbal, hokej, florbal, odbíjenou, basket a dokonce jsem se zúčastnil i přespolního běhu na tisíc pět set metrů. Ale protože byl běh opravdu mojí slabostí, doběhl jsem až ve druhé polovině dětí a přitom jsem navíc ušel víc jak polovinu trati.

Obdivoval jsem vrstevníky, kteří měli běh rádi. Pamatuji si i na kluka, který chodil o třídu do nižšího ročníku na druhém stupni ZŠ než já a ten občas po škole běžel domů do pět kilometrů vzdálené vesnice a já nechápal, jak to dělá. Říkal jsem si, jaký je to frajer, ale že to není nic pro mě, protože s tím se on určitě narodil a  já ještě nevěděl, že se dá taková schopnost dobře naučit.

Půjdeme si zaběhat?

Roky plynuly a já měl k běhání a sportu stále stejný vztah. Když pak na vejšce začal
s občasným běháním můj brácha, nahlodával tím ve mně myšlenku, že to nemusí být tak špatné. Ale i přes to mi chyběla TA motivace začít. Tu jsem pak našel až díky jedné slečně z vejšky, Elišce, která mi byla moc sympatická.

Jednou, zhruba v polovině února, se mě zeptala po přednášce, jestli bych si s ní nešel odpoledne zaběhat, že dlouho neběhala, ale chtěla by opět začít. Nechtěl jsem být za hňupa a řekl jsem “Tak dobře, proč ne”. I když jsem věděl, že nemám ani co na sebe.

Do běhání zbývaly dvě hodiny a tak jsem letěl do obchodu, koupit si oblečení na běhání a pak rychle na byt. Jak jsem byl zvyklý z jiných sportů, vzal jsem si s sebou i láhev s vodou a pak jsem už rychle vyběhl, abych byl včas na místě.

Už cestou jsem se snažil běžet, ale zjistil jsem, jak špatně na tom jsem, protože jsem neuběhl vkuse ani těch pět set metrů. Když pak Eliška přiběhla, už jsem skoro ani nemohl. Naštěstí hned sama navrhla, že bychom mohli nejdřív jenom jít. Po chvíli jsme se přeci jen rozběhli a já zjistil, že se budu zbytečně tahat s flaškou vody, protože bych musel běžet delší dobu, abych měl potřebu se napít. Asi po dvou stech metrech jsem si už říkal, že bychom klidně mohli zastavit, ale tvrdohlavost mi to nedovolila a tak jsem běžel, dokud běžela i ona. Naštěstí i ona nebyla příliš vytrénovaná a tak jsem nemusel nic říkat. Možná si i všimla, že už jsem ani nebyl schopný mluvit a byl jsem rád, že ještě dýchám a běžím. Asi tří kilometrový okruh byl za námi. Hned jsme se domluvili, že další den půjdeme znovu.

Další den jsem šel už bez láhve s vodou. Bylo to opět moc fajn, když jsme se šli proběhnout/ projít/pokecat. Občas jsme si řekli, že celý okruh jen projdeme. Zpětně můžu říct, že to byl ideální trénink. Ze začátku jsme chodili ven skoro každý den. Už pátý den jsem cítil zlepšení. Nešlo jen o fyzičku, začal jsem být klidnější a učil se, jak se správně pohybovat a dýchat.

Když už tak pořádně

Když pak nastal víkend a já jel domů, říkal jsem si, že nechci zaostávat a tak se půjdu proběhnout sám. Vzal jsem si sluchátka a vyběhl jsem. mým cílem bylo  doběhnut do vedlejší vesnice, která je asi dva kilometry daleko. Byl to boj, ale pohánělo mě přesvědčení v to, že budu lepší, a že to je jen kousek. Když jsem tam doběhl, stěží jsem popadal dech, ale připadal jsem si vážně dobře. Přeci jen jsem viděl už první posun. A tak jsem si říkal, že už raději půjdu pomalu, ale když jsem se už skoro vydýchal, nedalo mi to a znovu jsem se rozběhl. Ale asi po dvou stech metrech mi tak začalo bušit srdce, že mě to i celkem bolelo.Tak jsem raději zastavil a už jsem to znovu nepokoušel. Přeci jen,co  jsem chtěl, jsem splnil. Hned další den ráno jsem si přivstal a vyběhl už zrána.

Takto to šlo dál a dál. Běhání se pomalu stávalo mojí součástí a já si začal měřit aktivitu v aplikaci Endomondo. Po třech týdnech běhání jsem viděl, jak jsem zhubl a dokonce jsem už zvládal uběhnout tři kilometry vkuse. Tak dlouhý byl jeden můj oblíbený okruh. Poté jsem se už neobvykle dlouho držel na stejné úrovni a neviděl jsem moc posun.

Naučil jsem se jeden trik, který jsem používal když mě píchalo v boku – zatlačit si rukou do boku a nadechnout se do břicha – tímto jsem vždy bolest utlumil.

Dále jsem zjistil, že je opravdu lepší si před běháním dojít preventivně na záchod, protože se při pravidelném běhání znatelně zrychluje metabolismus.

Každý závod má mít svůj cíl

Dostal jsem se sice už na vyšší úroveň, ale stále jsem běhal plus mínus tři kilometry a to mě štvalo, protože jsem chtěl být lepší. Jednoho dne jsem se koukal na nějaký běh v televizi a říkal jsem bráchovi, že nechápu, jak ti běžci uběhnou čtyřicet dva kilometrů vkuse. I půlmaraton je šílená vzdálenost. Byl bych moc rád, kdybych uběhl i těch deset kiláků vkuse. Na to mi brácha řekl, že prý by každý mladý a zdravý člověk měl vydržet běžet v pomalém tempu hodinu vkuse a tu desítku uběhnout. A já si řekl, že tu desítku tedy brzy zdolám.

Hned další den jsem zase vyběhl a zkusil si naplánovat okruh na pět kilometrů. Raději jsem si vzal na nohy štulpny, abych si nepřetáhl svaly na nohou. Díky nim mě nohy tolik nebolely a byly v teple. Asi po polovině běhu jsem pochopil, co se všude píše, že se nemá před běháním pít a jíst. Chtělo se mi zvracet, takže jsem byl zase moudřejší, ale nevzdával jsem to a říkal jsem si, jak doma budou koukat, až jim řeknu, že jsem uběhl pět kiláků. Už se dost stmívalo a tak o to víc jsem to nechtěl mezi poli vzdát. Ale naštěstí svítil přede mnou jasně Měsíc a tak jsem se na něj koukal. Pomáhalo mi to neřešit aktuální vzdálenost od cíle, protože jsem se díval na jasný Měsíc a ne na cestu, kde bych viděl, jaký kus mě ještě čeká. Doběhl jsem domů a byl jsem opravdu šťastný, že jsem se hnul po měsíci běhání z třech kilometrů na pět. Hned jsem věděl, že desítku zvládnu. Ale především jsem měl cíl, takže od té doby jsem měl za čím jít.

O dva týdny později, již v květnu, tedy dva a půl měsíce od mého začátku s běháním, jsem jel opět do mých rodných Svitav a věděl jsem, že už chci zdolat desítku. V sobotu jsem vstal brzy a ještě před sedmou hodinou ranní jsem vyběhl. Hlavně v létě je dobré běhat brzy ráno nebo k večeru, protože je chladněji, nelétá tolik hmyzu v lese a všude je méně lidí. Běžel jsem skoro stejný okruh jako před týdnem. Jen jsem si ještě kousek vyběhl dál do lesa, aby mi ten okruh dal osm kilometrů.

Ten den ráno jsem to opět zvládl až dokonce a bez pauzy. Asi i díky tomu, že jsem si cestou několikrát na dlouhých rovných úsecích vzpomněl na minulou zkušenost s Měsícem. Tedy na to, že se mi poběží líp, když neuvidím jak pomalu mi cesta ubývá. A tak jsem si sundal brýle, abych tolik nevnímal cestu a jednotlivé body na cestě. Přeci jen jsem měl jasný cíl. A protože jsem měl přes čtyři dioptrie, viděl jsem rozmazaně cestu a nic víc. A to bylo tak akorát. Cestou jsem si říkal, jak jsem na sebe opět pyšný, že jsem se tak posunul, a že to zvládnu i dnes. A zvládl jsem to. Byl jsem v úžasu, kolik toho lidské tělo zvládne a jak se dá cvičit.

PS. Na podzim roku 2015 jsem byl na oční kontrole a zjistili mi snížení dioptrií o půl dioptrie, nevím, jestli tomu přispělo občasné sundávání brýlí při běhání, ale je mi příjemné si to myslet.

Tělo mi chtělo asi ukázat, že to tak lehký mít nebudu a tak mi odpoledne začali velice krušné chvíle. Asi se přetížily lymfatické uzliny a tak jsem dostal opravdu silné bolesti na dvou místech a to pod kolenem a u kyčle. Den byl dlouhý a i s práškem to bylo velice nepříjemné a to jsem nevěděl, co přijde v noci, kdy jsem si nemohl vzít prášek na bolest. V podstatě jsem se nevyspal, protože jsem se celou noc převaloval bolestí nohy a zároveň jsem nevěděl, co s tím budu dělat a jestli to není něco vážnějšího. Ráno to bylo již o něco lepší, ale snažil jsem se tělo šetřit. To ráno jsem si uvědomil, jak silně jsem se stal závislým na běhání a jak mi bylo líto, že se nemohu jít proběhnout. Den utekl a večer mě noha naštěstí už nebolela.

Rychle se zapomíná na bolest, když už nic nebolí. Takže jsem hned další den v pondělí znovu vyběhl. Raději jsem si vzal štulpny, abych nohy příliš nezatěžoval a skutečně to bylo fajn, nohy mne ten den vůbec nebolely. A tak jsem v klídku běžel a běžel. Utíkal jsem kam mě nohy nesly po nenaplánované trase. Konečně jsem začal cítit volnost, že už se nemusím tolik vázat na trasu. Dýchání jsem měl již mnohem klidnější, hlubší a pomalejší než při začátcích. I styl jsem měl už mnohem stabilnější a jistější. Ten den jsem si běh naprosto užíval. Neřešil jsem, kolik už mám za sebou. O to víc jsem byl mile překvapený, když jsem doběhl domů.

Pátého května roku dva tisíce čtrnáct jsem pokořil svůj první běžecký cíl. Konečně jsem uběhl deset kilometrů bez přestávky. Dokonce jsem uběhl více jak jedenáct a půl kilometru. Bylo to opravdu skvělé. Navíc, když jsem tak riskoval po velice nepříjemně strávené minulé noci. Naštěstí se mi bolest tentokrát vyhnula. Od té doby jsem již opravdu cítil mnohem větší svobodu při plánování trasy a cítil jsem se i celkem výjimečně.

Ale další cíl byl prostě jasný, zbýval měsíc do mých narozek. Bylo by skvělé si nadělit pro mě stále neuvěřitelných dvacet jedna kilometrů, řekl jsem si. Bylo by to asi nemožné za jeden měsíc uběhnou o deset kilometrů dál a navíc celkem od poloviny února do začátku června to byly a stále jsou tři a půl měsíce. Není přeci možné se dostat za tři a půl měsíce z nuly na půl maratonskou vzdálenost?

39 komentářů

 1. Noriko Maskaly

  10.8.2020 at 2:44

  There are certainly a great deal of information like that to take into consideration. That is a great indicate raise. I offer the ideas above as basic ideas but plainly there are concerns like the one you bring up where one of the most crucial thing will be operating in straightforward good faith. I don?t recognize if finest practices have actually emerged around things like that, however I make certain that your job is clearly identified as a level playing field. Both kids as well as girls really feel the effect of just a moment?s pleasure, for the remainder of their lives.

  http://yxo61.ru/

 2. premium grade extra strength cbd oil cool mint

  9.8.2020 at 14:15

  I was very pleased to discover this web-site. I intended to many thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little of it and I have you bookmarked to take a look at brand-new things you post.

  https://blurpalicious.com/

 3. cbd gummies or tinctures

  8.8.2020 at 1:56

  There is significantly a package to learn about this. I think you ensured wonderful points in functions likewise.

  https://cbdediblescandy.com/

 4. my latest blog post

  5.8.2020 at 6:35

  It?s difficult to locate educated people on this subject, but you sound like you know what you?re talking about! Many thanks

  http://ekonomiteltopliva.ru/top-10-websites-to-look-for-mattress/

 5. view it now

  4.8.2020 at 21:13

  Great article. I find out something a lot more difficult on various blogs daily. It will constantly be boosting to read material from various other writers and also exercise a little something from their shop. I?d prefer to utilize some with the web content on my blog site whether you don?t mind. Natually I?ll give you a link on your internet blog site. Many thanks for sharing.

  http://katyasambuka.ru

 6. Numbers Metayer

  4.8.2020 at 13:22

  Hi to every body, it’s my first go to see of this webpage; this webpage consists of awesome and truly good material designed for readers.

  http://www.plerb.com/interscoupon

 7. 안전카지노

  3.8.2020 at 5:30

  Best view in the town !

  https://www.tranquilkneads.org

 8. 안전카지노

  3.8.2020 at 5:13

  Love watching movies !

  https://kizi-2.org

 9. look these up

  3.8.2020 at 4:22

  There are some fascinating times in this article yet I don?t recognize if I see every one of them center to heart. There is some legitimacy yet I will certainly take hold opinion until I check out it even more. Good post, many thanks and also we want more! Included in FeedBurner too

  http://expert-kuragino.ru/how-internet-pharmacies-can-save-your-time-cbd-oil-for-sale-near-me/

 10. 안전카지노

  2.8.2020 at 15:46

  Love watching movies !

  https://tripleshottuesday.com

 11. 안전토토

  2.8.2020 at 4:20

  Best view in the town !

  https://warrantnavi.net

 12. Michelle

  1.8.2020 at 15:16

  Hi it’s me, I am also visiting this web site daily, this site is actually nice and the visitors are genuinely sharing good thoughts.

  https://www.landpage.co/c9ad11cc-c83c-11ea-8c4c-def777a16ebd

 13. Google

  30.7.2020 at 23:49

  I love it whenever people get together and share views. Great website, continue the good work!

  https://google.com

 14. Find Out More

  30.7.2020 at 1:15

  You made some decent points there. I searched the internet for the concern and also discovered most individuals will certainly accompany with your site.

  http://torex-ekb.ru

 15. click for more

  28.7.2020 at 21:53

  There is noticeably a bundle to know about this. I think you made certain wonderful factors in features also.

  http://sbu66.ru/5-suggestions-to-take-best-mattress-in-june/

 16. Candra

  28.7.2020 at 14:18

  Keep on writing, great job!

  my blog post cheap cbd drops

 17. find out this here

  28.7.2020 at 1:11

  This actually answered my problem, thank you!

  http://lin2.ru/helix-mattress-vs-tuft-and-needle/

 18. Go Here

  27.7.2020 at 4:53

  Your location is valueble for me. Many thanks !?

  http://totalbet-plus.ru/tuft-amp-needle-first-mattress-king/

 19. Website

  25.7.2020 at 11:00

  An intriguing conversation is worth remark. I believe that you should compose extra on this subject, it may not be a frowned on subject however normally individuals are not nearly enough to speak on such topics. To the following. Cheers

  http://rodonit-v-ussurijske.ru/seven-tricks-to-get-the-best-mattress-for-back-pain/

 20. Visit Website

  24.7.2020 at 0:52

  You should participate in a contest for among the most effective blog sites on the web. I will suggest this website!

  http://avtoadvokat-78.ru/8-tricks-to-get-best-mattress-this-month/

 21. Recommended Site

  19.7.2020 at 20:28

  you have a great blog site right here! would certainly you such as to make some welcome messages on my blog?

  https://judpharmacy.com/generic/eldepryl_prices.htm

 22. cbd capsules bartels

  19.7.2020 at 7:30

  Youre so awesome! I do not mean Ive read anything similar to this prior to. So nice to find someone with some initial thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that is needed on the internet, somebody with a little creativity. valuable task for bringing something new to the internet!

  https://cbdpillsforsale.org/

 23. benefits and risks of cbd oil

  18.7.2020 at 7:01

  This is the ideal blog for anyone that wants to discover this subject. You understand so much its almost difficult to argue with you (not that I in fact would want?HaHa). You certainly placed a new spin on a topic thats been written about for several years. Fantastic stuff, just excellent!

  https://cannabidioloilfordogs.com/

 24. dogs and cbd marijuana

  17.7.2020 at 1:26

  This truly addressed my issue, thanks!

  https://cannabidioloilfordogs.com/

 25. best cbd for dogs with anxiety

  16.7.2020 at 3:29

  Oh my benefits! an impressive article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing issue with ur rss. Don?t know why Incapable to sign up for it. Exists anyone getting the same rss issue? Any person who recognizes kindly react. Thnkx

  https://wfieldsforpets.com/

 26. cbd oul for dogs

  15.7.2020 at 11:20

  This internet site is truly a walk-through for every one of the info you desired regarding this as well as didn?t recognize who to ask. Look below, as well as you?ll definitely find it.

  https://cbdoilfordog.org/

 27. pure full spectrum cbd oil for sale

  14.7.2020 at 20:14

  You made some suitable factors there. I looked on the web for the problem and also located most people will go along with with your web site.

  http://cbdoil4u.org/

 28. no title

  14.7.2020 at 14:13

  Would certainly you be interested in exchanging web links?

  https://judproducts.com/

 29. jubilee cbd for sale

  14.7.2020 at 7:40

  Hey there! I just would love to provide a massive thumbs up for the great information you have right here on this post. I will be returning to your blog for even more quickly.

  https://cbdhempoilsale.us/

 30. security screen monitor

  10.7.2020 at 13:06

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!

  https://vegasinc.lasvegassun.com/business/2020/jun/29/when-it-comes-to-security-everything-is-fine-until/

 31. John Deere Technical Manuals

  10.7.2020 at 12:53

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and today each time a comment is added I purchase four emails sticking with the same comment. Can there be however you may get rid of me from that service? Thanks!

  http://partscatalog.sellload.com

 32. cbd tincture

  9.7.2020 at 6:40

  Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Bless you!

  http://learning.terrafirmaresources.ca/projects/panther-logo/

 33. can i buy generic viagra at walgreens

  9.7.2020 at 3:05

  Oh my goodness! an impressive post dude. Thanks Nevertheless I am experiencing issue with ur rss. Don?t understand why Incapable to sign up for it. Exists any person getting the same rss trouble? Anyone who understands kindly respond. Thnkx

  https://judpharmacy.com/

 34. Joeann Bourke

  7.7.2020 at 4:11

  I simply want to mention I am just new to weblog and certainly liked your web site. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog . You absolutely come with incredible posts. Thank you for sharing your web site.

  http://www.withapackofpizzaz.com

 35. AKedeWaydaypep

  26.8.2017 at 0:43

  By dealing together, two of you can address problems of self-esteem and mutual trust. However, it is important to obtain the doctor’s opinion first before you take these oral medications because these would have pessimistic effects about the body.

Komentování článku